Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Postprzez jankos » 19 cze 2021, o 21:55

Dzień dobry,

Od ostatniej wymiany oleju na trasie przy większych prędkościach (~120 km/h) co jakiś czas zapala się żółta kontrolka poziomu oleju. Zjeżdzam z trasy, sprawdzam błąd, sprawdzam poziom i okazuje się, że wszystko jest w normie. Ponowne uruchomienie silnika i błąd nie pojawia się przez jakiś cza. Nie wiem co może być przyczyną. Wskazówką może być fakt, że dwie poprzednie wymiany jeździłem na oleju Motul 10W40 (domyślny kiedyś używany był 5W30). Nowy mechanik powiedział, że to nie jest olej, którego powinienem używać i tym razem wlany został Motul 5W40. Czy możliwe jest, że przy większym obciążeniu gęstość oleju ulega większej zmianie i czujnik zgłasza błąd? Sprawdziliśmy na komputerze błędy i tutaj poziom oleju był również ok (sprawdzenie bez wcześniej zapalonej kontrolki). Niestety nie mam pomysłu, gdzie może być przyczyna, co powinienem sprawdzić, jak postępować. Prosiłbym o sugestie. Z góry dziękuję.
jankos
Kierowca
 
Posty: 23
Dołączył(a): 18 sie 2018, o 10:10
Silnik: 1.6 Z16XER


Re: Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Postprzez Whitemamba » 20 cze 2021, o 08:11

Miałem podobną sytuację jak jeździłem na Castrolu. Od kilku lat leje właśnie Motul 10w40 i żadnych problemów. Poza tym opelek lubi mieć dużo oleju. Miałem taką sytuację na autostradzie i okazało się że oleju było jeszcze sporo powyżej minimum. Po dolaniu później było ok.
Whitemamba
Klubowicz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 6 mar 2019, o 16:29
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Postprzez jankos » 20 cze 2021, o 08:31

Whitemamba napisał(a):Miałem podobną sytuację jak jeździłem na Castrolu. Od kilku lat leje właśnie Motul 10w40 i żadnych problemów. Poza tym opelek lubi mieć dużo oleju. Miałem taką sytuację na autostradzie i okazało się że oleju było jeszcze sporo powyżej minimum. Po dolaniu później było ok.

Dziękuję za odpowiedź. Niestety olej w moim przypadku ma idealny poziom (środkowa kreska na bagnecie). Może powinienem troszkę dolać? Przedyskutuję powrót do 10W40, najpewniej przy kolejnej wymianie, zakładając że mogę dalej jeździć w obecnym stanie.
jankos
Kierowca
 
Posty: 23
Dołączył(a): 18 sie 2018, o 10:10
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Postprzez Whitemamba » 20 cze 2021, o 20:21

Motul 10w40 generalnie nie jest do tego auta, ale mi pasuje, nawet w zimie dość rzadki jak na półsyntetyczny. Ja mam zalane prawie na max.
Whitemamba
Klubowicz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 6 mar 2019, o 16:29
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Postprzez topiq » 29 cze 2021, o 10:53

Dolej na 3/4 bagnetu i powinno być git. Weź pod uwagę, że podczas jazdy olej w misce się przemieszcza i czasem może poziom spaść poniżej 1/2 bagnetu. U mnie jest tak z 3 mm poniżej max. na bagnecie. Zostałbym przy 5W40.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Postprzez jankos » 29 cze 2021, o 11:59

topiq napisał(a):Dolej na 3/4 bagnetu i powinno być git. Weź pod uwagę, że podczas jazdy olej w misce się przemieszcza i czasem może poziom spaść poniżej 1/2 bagnetu. U mnie jest tak z 3 mm poniżej max. na bagnecie. Zostałbym przy 5W40.

Dziękuję
jankos
Kierowca
 
Posty: 23
Dołączył(a): 18 sie 2018, o 10:10
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Kontrolka poziomiu oleju (żółta lampa Alladyna)

Postprzez topiq » 29 cze 2021, o 12:39

Trzeba też wziąć pod uwagę, że jak mierzysz poziom na bagnecie po tych 5 minutach olej z układu spływa. Odpalasz silnik i olej jest zasysany w układ, więc robi się go nieco mniej w misce. Ale mniej więcej właśnie przy 1/2 na bagnecie mi tez się lubił poziom zapalać.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.