Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Astra 1.6 105 KM bierze olej, brak mocy

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

Astra 1.6 105 KM bierze olej, brak mocy

Postprzez chappi » 8 sie 2017, o 20:57

Dobry wieczór wszystkim,

od marca jestem właścicielką astry h, silnik 1.6 Z16XEP 105 KM, rocznik 2004, przebieg 245 000 km. Robię ok. 1000 km miesięcznie. Do niedawna z autem było wszystko ok, poza tym że dość głośno chodzi, tak jakby klekocze i trochę jakby "skrzypi" przy niskich obrotach. Mechanik przy okazji naprawy rozrusznika w maju obejrzał tłumiki, dziur w nich nie ma, więc obstawiam kolektor, niestety. Błędy jakie dzisiaj wypedałowałam to: 111306, 161450 i 161600 (co do tych dwóch: auto odpala bez problemu, nic nie wskazuje na problemy z CIM). Nie świeci się żadna kontrolka typu samochód z kluczykiem itd.

W każdym razie do niedawna jeździła bez problemu, mimo tego nieco głośniejszego dźwięku silnika, natomiast:

* od kilku tygodni co jakiś czas samochodowi brakuje mocy - nie szarpie, nie dusi się, ale na 1 i 2 biegu rusza jak chora krowa, dopiero po przekroczeniu 2000 obrotów rozpędza się i później już jedzie normalnie; przy mocniejszym wciśnięciu gazu przy ruszaniu mam wrażenie jakby ją coś przyduszało, dopiero po chwili zaczyna łapać prędkość; nie występuje to zawsze, tylko co którąś jazdę, i mam wrażenie że częściej występuje przy włączonej klimie,

* od kilku dni przy prędkości powyżej 90 km/h samochód buczy/wyje, tak zauważalnie głośniej chodzi, ale tylko przy wciskaniu pedału gazu,

* na początku kwietnia był wymieniany olej, przebieg od tego czasu to ok. 3000-3500 km. Dzisiaj sprawdziłam poziom oleju - ledwo końcóweczka bagnetu jest mokra, chociaż kontrolka się nie świeci. Jakoś 2mce temu poziom był mniej więcej w połowie wskaźnika. Pod samochodem żadnych widocznych wycieków nie widziałam, sprawdzam to co jakiś czas, więc silnik chyba bierze olej. Wyczytałam, że ten model lubi sobie łyknąć nawet 0,7/1000 km, czy tak faktycznie jest? Jutro wracam do domu, mam ok 150 km do przejechania, więc muszę ten olej uzupełnić, i teraz mam pytanie: podczas wymiany w kwietniu wlany został elf 5w40. Czy mogę dolać teraz 10w40, i czy to koniecznie musi być elf, czy może być np. lotos?

Czy macie jakieś pomysły co to może być? Oczywiście, do mechanika też się wybieram (swoją drogą, dobry mechanik we Wroclawiu poszukiwany), ale najpierw chciałam zapytać na forum.
chappi
Nauka jazdy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 8 sie 2017, o 20:41
Silnik: 1.6 Z16XEP


Re: Astra 1.6 105 KM bierze olej, brak mocy

Postprzez pectore » 9 sie 2017, o 18:25

Czy lubi olej ? Raczej nie. Ja mam tez Astre, co prawda z roku 2007 ale ten sam silnik. Co 12 000 max wymiana oleju. na razie trzyma, nie trzeba dolewac.
Oczywiscie przebieg to 130 000 km... nie wiem co bedzie dalej.

Tu masz cos na temat jednego z bledow. Blad bardzo nie sympatyczny
111306

http://forum.opel24.com/topic/28946-pro ... ort/page-7


''Witam. W mojej Merivie mam silnik Z16XEP (ten sam co w Astrach, Zafirach, Vectrach). Miałem problem z klapkami wirowymi - błąd 1113 - rozwiązany przez wlutowanie rezystora 680 ohm.
Pojawiło się coś innego - w sumie nie zwróciłem uwagi czy było już wcześniej. Przy temperaturze zewnętrznej powietrza powyżej 25 stopni (upały) przy próbie przyśpieszania autkiem pojawia się głośne buczenie z najwyraźniej okolic kolektora ssącego. Jakby silnikowi brakowało powietrza (filtr nówka). Buczenie nasila sie wraz ze wzrostem temperatury oraz liczby pasażerów, włączenie np klimatyzacji. Wiadomo, obciążenie silnika większe.
Autko nieco słabiej przyśpiesza niż gdy jest na dworze zimno (inna gęstość powietrza i tym samym tlenu)
Po oględzinach zauważyłem, że mam spore luzy na cięgnach do klap wirowych - tych krótkich do samych klapek i również tym głównym (między siłownikiem i potencjometrem). Wszystko się powycierało i wyrobiło. Siłownik działa
Czy widział ktoś zestaw naprawczy -głownie chodzi o nowe te cięgna??? Nie znalazłem nigdzie na necie.''
pectore
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 21 sie 2014, o 18:01
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Astra 1.6 105 KM bierze olej, brak mocy

Postprzez chappi » 9 sie 2017, o 20:47

Dziękuje ci za odpowiedź. Po rozeznaniu w sieci wychodzi mi wlasnie ten kolektor i klapy. Dzisiaj podczas podrozy (rozmyslnie ominelam autostrade i jechalam dk nie przekraczajac predkosci 100km/h) pojawil sie dodatkowy problem - przy naciskaniu gazu pojawilo sie ni to skrzypienie ni to piszczenie - dzwiek troche jak pasek klinowy, ale jednak inny. No i wystepuje tylko przy naciskaniu gazu, niezaleznie od tego czy mam wbity 4 czy 5 bieg. Czy ktos spotkał sie z czyms takim?
chappi
Nauka jazdy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 8 sie 2017, o 20:41
Silnik: 1.6 Z16XEP


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 12 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.