Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Z14XEP - Problem z silnikiem i układem chlodzenia

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

Z14XEP - Problem z silnikiem i układem chlodzenia

Postprzez irokez941 » 11 cze 2018, o 17:47

Dzień Dobry, od 2 miesięcy gdy silnik już ostygnie, w zbiorniku wyrównawczym obniża się poziom płynu chłodniczego. Po odkręceniu korka zbiornika, następuje bulgotanie z dolnego węża łączącego chłodnicę ze zbiorniczkiem, następnie ucieka powietrze i podnosi się płyn do wartości prawidłowej (Płynu nie robi się mniej w układzie, zawsze po odkręceniu korka jest prawidłowy poziom). Wymieniłem już korek zbiorniczka (zamienniki) 2 razy i nic to nie dało .Gdy nie odkręcę korka przez dłuższy czas, powietrze wpycha płyn tak nisko, że aż komputer pokładowy, pokazuje informację o sprawdzeniu. Podejrzewam że to coś związane z UPG, lecz zadnych innych oznak nie ma, typu: nierówno dogrzana chłodnica, brak ogrzewania, masło na korku, olej w płynie, itd. Ewentualnie węże robią się twarde, gdy tylko wypuszczę powietrze to stają się miękkie. Poza tym według komputera, temperatura po rozgrzaniu, oscyluje w granicach 84-90 stopni celsjusza. W aucie założyłem niedawno LPG, (objawy pojawiły się już wcześniej, lecz obecnie się nasiliły tak, że kilka dni (nie od razu) po założeniu instalacji wypychało płyn przez układ ogrzewania LPG - po dokręceniu wszystkich obejm i węża na reduktorze wycieki ustąpiły, lecz obstawiam że wyrzucało płyn przez ciśnienie w tych najsłabszych, niedokręconych miejscach ).

Zapomniałem dodać, że zaraz po "spuszczeniu powietrza" i zagrzaniu silnika, płyn chłodniczy podnosi się w prawidłowy sposób, przybywa go, lecz już po wystygnięciu, (np następnego dnia), układ ma w sobie powietrze i poziom spada poniżej wartości nominalnej, następnie znów muszę odkręcić korek, by poziom się wyrównał.


Druga sprawa, silnik zaczął jednostajnie mocno "klepać", gdy jest zimny, jak i ciepły, nie w sposób ciągły lecz w ostatnim czasie coraz częściej. Dzisiaj olałem mu oleju do wartości prawie maksymalnej (GM 10W40), i to klepanie jakby troche ucichło. Popychacze? Łańcuch? Według poprzedniego właściciela, rozrząd był wymieniony przed dwoma laty (zrobione max 20-30 tys.)

Proszę o poradę.


Pozdrawiam.
irokez941
Nauka jazdy
 
Posty: 9
Dołączył(a): 28 gru 2017, o 19:01
Silnik: 1.4 Z14XEP


Re: Z14XEP - Problem z silnikiem i układem chlodzenia

Postprzez shevet » 30 paź 2018, o 20:16

Witam

Mam podobne objawy. Czy udalo sie rozwiazac problem?

Pozdrawiam
shevet
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 paź 2018, o 20:14
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Z14XEP - Problem z silnikiem i układem chlodzenia

Postprzez irokez941 » 31 paź 2018, o 17:24

Układ chłodzenia - Zrobiłem test spalin.. Na gazie zmienił kolor od razu, na benzynie w ogóle.... Więc postawiłem diagnozę - wina gazu.

Gazownik na gwarancji wymienił reduktor (który prawdopodobnie walił gaz do chłodzenia), dla pewności (po różnych dolewkach mechaników/gazowników :D) wymieniłem płyn chłodniczy i problem znikł, raz po dłuższej trasie tylko był zapowietrzony i pozornie zrobiło się go mniej w zbiorniczku (był ciepły, więc pewnie nie zdążył się odpowietrzyć :) ), od miesiąca w ogóle nie musiałem odkręcać korka zbiornika i płynu nie ubyło.

Zmiana oleju na Valvoline Maxlife 10w40. - mniej oleju ubyło, niż GM'a. Przez 1200 km praktycznie zero klekotania, olej jest o wiele czystszy na bagnecie.


W chwili obecnej niestety Astra (po przejechanych 1200 km na świeżym oleju) odmówiła posłuszeństwa, ponieważ zaczęła chodzić na 3 cylindry - wypadł zapłon czwartego. :(


Auto u mechanika, nie mam jeszcze diagnozy. Lecz wydaje mi się, że to nie wina oleju, tylko zapewne moje zaniedbanie sprawdzenia układu zapłonowego podczas montażu LPG w maju. :D
irokez941
Nauka jazdy
 
Posty: 9
Dołączył(a): 28 gru 2017, o 19:01
Silnik: 1.4 Z14XEP


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.