Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Demontaż listwy dachowej, wymiana zaślepek ASTRA H hatchback

Demontaż listwy dachowej, wymiana zaślepek ASTRA H hatchback

Postprzez soltys_viara » 9 wrz 2020, o 23:06

Demontaż listwy dachowej i wymiana zaślepek punktów montażowych na dachu ASTRA H hatchback.

Potrzebne będą:
- nowe zaślepki wraz z uchwytami
- mały płaski wkrętak
Opcjonalnie:
- pilnik do metalu

Ostatnio zabrałem się za wymianę zaślepek, ponieważ trzy się połamały podczas montażu bagażnika dachowego. Żeby wymienić zaślepki musimy ściągnąć listwy. Można to zrobić beż użycia narzędzi. Listwy siedzą na wcisk na zaczepach. Zaczepy są dość solidne więc nie powinny popękać, (przynajmniej u mnie żaden nie ucierpiał). Zaczepy są cztery, na poniższych zdjęciach ich umiejscowienie wskazują pomarańczowe łyżki (pierwsze zdjęcie trochę niewyraźne ale to jest przód auta).

1.jpg
1.jpg (85.01 KiB) Przeglądane 17254 razy


2.jpg
2.jpg (144.45 KiB) Przeglądane 17254 razy


3.jpg
3.jpg (153.13 KiB) Przeglądane 17254 razy
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP


Re: Demontaż listwy dachowej, wymiana zaślepek ASTRA H hatch

Postprzez soltys_viara » 9 wrz 2020, o 23:08

Oprócz tych czterech głównych zaczepów, przy punktach montażowych są po dwa takie delikatne „wąsy” które najłatwiej puszczają. Wąsy te nie wychodzą z samej listwy tylko z uchwytu na którym zamocowana jest ruchoma zaślepka. Występują tylko od wewnętrznej strony. Jeśli nawet pękną to i tak nic się nie stanie bo tą część wymieniamy.

4.jpg
4.jpg (240.62 KiB) Przeglądane 17252 razy


Listwę zaczynamy ściągać od przedniego punktu montażowego, otwieramy zaślepkę (jeśli takową jeszcze mamy) wkładamy palce w szparę i ciągniemy do siebie i do góry. Następnie posuwając się do przodu auta ściągamy listwę z pierwszego zaczepu. Wygląd zaczepu na zdjęciu poniżej:

5.jpg
5.jpg (183.93 KiB) Przeglądane 17252 razy


Pomocne może być tutaj dopchnięcie listwy najpierw do jednego brzegu rynienki żeby zeskoczyła z zaczepu z jednej strony, a później do drugiego brzegu. Tak samo ściągamy listwę z pozostałych zaczepów. Warto sobie zaznaczyć na listwie czy to lewa czy prawa i gdzie przód a gdzie tył.

Uchwyty utrzymujące zaślepkę, montowane są w listwę także na wcisk. Bierzemy mały płaski wkrętak i podważamy kolejne zaczepy. Jeśli będziemy wymieniać je na nowe to nie ma co się przejmować jeśli któryś popęka. Przy montażu nowych uchwytów nie musimy się martwić o właściwe umiejscowienie uchwytu w listwie. Na rancie listwy znajduje się małe wycięcie a na samym uchwycie wypust. Dzięki temu też nie założymy zaślepki odwrotnie i będzie otwierała się w odpowiednią stronę, czyli do zewnątrz. Jeśli na uchwytach nie ma tych wypustek musimy zwrócić uwagę na poprawny montaż.
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Demontaż listwy dachowej, wymiana zaślepek ASTRA H hatch

Postprzez soltys_viara » 9 wrz 2020, o 23:10

6.jpg
6.jpg (228.18 KiB) Przeglądane 17252 razy


7.jpg
7.jpg (219.32 KiB) Przeglądane 17252 razy


Wpasowujemy jedno do drugiego i wciskamy. Jeśli listwy są bardzo wypłowiałe albo obłazi z nich farba należałoby je na nowo pomalować, Moje były lekko wyblaknięte więc pociągnąłem je czernidłem do zderzaków i wypolerowałem. Montaż listew nie wymaga dodatkowego komentarza, przykładamy i wciskamy.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie zaślepek. Ja zakupiłem zamienniki firmy BSG. W opiniach na ich temat doczytałem iż są kiepsko spasowane i wymagają przypiłowania, dlatego też do garażu wybrałem się z pilnikiem. Przykładając zaślepki na próbę faktycznie wydawały się ciut za duże. Chodzi tutaj o ten element, który się otwiera. Pierwszą przypiłowałem, ale następne wcisnąłem tak jak były i różnicy nie widzę, z piłowaniem czy bez. Ogólnie wszystkie trochę ciężko się otwiera i trzeba wyczucia żeby ich nie połamać. Ale jeśli ktoś nie zamierza nic montować na dachu i ich nie będzie ruszał to jak za ta cenę są ok.

Dziękuję za uwagę ;)
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Demontaż listwy dachowej, wymiana zaślepek ASTRA H hatch

Postprzez topiq » 10 wrz 2020, o 06:47

Można jakiś linkacz do tych zamienników? Nawet może być na PW. U mnie tylko jedna zaślepka od zakupu wyparowana. Reszta chyba trzyma się na kropelce. Nic nie zamierzam montować na dachu, więc w zasadzie chcę tylko zamontować i zapomnieć. A im ciaśniej tym lepiej. Przynajmniej na myjni nie odfruną.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Demontaż listwy dachowej, wymiana zaślepek ASTRA H hatch

Postprzez soltys_viara » 10 wrz 2020, o 17:32

zakupiłem je na znanym portalu aukcyjnym, na PW masz wiadomość. Co ciekawe OPEL rozróżnia zaślepki przednie i tylne a w zamiennikach wszystkie jednakowe, gdzie włożysz tam powinno pasować :)
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP


Powrót do Manuale i literatura - czyli zrób to sam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.