Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

wymiana oleju w skrzyni biegów

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem wysokoprężnym.

Moderator: piotii

wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez polaczek68 » 10 gru 2013, o 20:48

Witam, jestem nowym uzytkownikiem na forum astry, wcześniej posiadałem kilka diesela można powiedzieć mniej nowoczesnych konstrukcyjnie niż obecna Astra.
Mój pierwszy wątek dopożyczyć będzie wymiany oleju w skrzyni biegów. Astra kombi, silnik 1.7 cdti, Z17DTH, 74kW, 2006 r. przebieg 190 tyś. km. Przejrzałem posty, artykuły instrukcje i nadal nie mam dostatecznej wiedzy aby zdecydować się na kupno właściwego oleju. Typ skrzyni, jest 5 biegowa czyli chyba F23?, albo występowały w tych modelach inne typy skrzyń ?, (artykuł - http://www.vectra-unlimited.pl/jpg/porady/f23.html ). Typ M32 i M20 to chyba raczej 6 biegowe, chyba że się mylę.
Co do oleju to nie wiem czy 75w/80, 75w/85 - półsyntetyk czy to syntetyk - różnie piszą, czy 75w/90, jaką markę oleju?

Sumując ww opis moje pytania:
1. Jaki mam typ skrzyni? (jest 5 biegowa);
2. Jaką markę oleju zastosować i gęstość?

Pytania kieruję do osób które praktycznie przerobili ten temat i mają swoje doświadczenia. Wiedzy opartej na literaturze w zasadzie nie potrzebuję bo z tym jak zauważyłem to różnie piszą i w praktyce jest całkiem inaczej, a co do warsztatów i ASO też rożnie bywa.
Pozdrawiam.
polaczek68
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 lis 2013, o 15:18
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH


Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez mateusz » 10 gru 2013, o 21:04

http://www.skrzynie.com.pl/skrzynie-bie ... p-f23.html

moze to cos pomoze w wyborze oleju, bo jak pisales ktos powiedzial ze oleju sie nie wymienia wiec nie wiem czy 10% uzytkownikow forum wymienialo olej w skrzyni. wiec ciezko o osobe, ktora wymieniala olej i to jeszcze w tej samej skrzyni co Ty. osobiscie tez sie do tego przymierzam ale wybor oleju zostawie raczej mechanikowi.
Avatar użytkownika
mateusz
Weteran
 
Posty: 548
Dołączył(a): 20 cze 2013, o 13:54
Lokalizacja: OPR Głogówek
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez polaczek68 » 10 gru 2013, o 21:32

dzięki za zainteresowanie,ale ten artykuł też przerabiałem, chyba mam taką skrzynię, ale on właśnie mnie trochę przestraszył, z stąd powstał mój wątek, bo nie chcę po prostu zalać olejem który zamiast polepszyć pracę skrzyni -to pogorszy. Myślałem przed wymianą że kupno i wymiana oleju w skrzyni astry to najmniejszy problem, ale to już nie są zwykłe skrzynie biegów, byle czego nie można wlać, trzeba opierać się na praktyce. Co do Panów mechaników to tak jak z lekarzami jeden drugiemu nierówny. W zasadzie dużo rzeczy sam wykonuje w samochodzie traktuje to jako hobby, bo z zawodu mechanikiem nie jestem. Dziękuję, Pozdrawiam.
polaczek68
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 lis 2013, o 15:18
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez polaczek68 » 10 gru 2013, o 21:46

Co do tych poglądów zapisanych w instrukcjach że się oleju w skrzyni biegów nie wymienia to przesada. Moje zdanie jest takie: nie znam takiego oleju co by się nie zestarzał tzn. stracił swoje właściwości smarujące, chłodzące - mają na to wpływ różnice temperatur, lata pracy, przebieg i różne krańcowe obciążenia w trakcie eksploatacji. W niektórych typach skrzyń zaleca się wyminę nawet co 30 tyś km lub 2 lata. Ja uważam że jeżeli skrzynia zbliża się do 200 tyś. km nie ma na co czekać.

Pozdrawiam.
polaczek68
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 lis 2013, o 15:18
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez mateusz » 11 gru 2013, o 08:47

ja mam aktualnie 113 k km i przy wymianie rozrzadu (ok 140-150 k km) planuje wymiane oleju w skrzyni. niby GM od 2012 wypuscil ulepszony olej nic ten lany sprzed 2012, wiec sadze ze jesli auto chodzilo na tym "gorszym" to warto teraz kupic ten ulepszony z GM i tez bedzie ok. jesli nie masz pewnosci do skrzyni w ASO powinni Ci powiedziec wedlug nr VIN. lub jesli masz mozliwosc to sprawdz VIN w necie i tam tez pisze jaka masz skrzynie.

podsumowujac, zalanie olejem ulepszonym z GM powinno byc dobrym rozwiazaniem. osobiscie nie kombinowalbym z innymi olejami, ktore sa do 5- 10 roznych skrzyn, bo jesli cos jest do wszystkiego to jest to to dupy. nie zawsze uniwersalne jest najlepsze.
Avatar użytkownika
mateusz
Weteran
 
Posty: 548
Dołączył(a): 20 cze 2013, o 13:54
Lokalizacja: OPR Głogówek
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez polaczek68 » 11 gru 2013, o 16:25

czy chodzi o ten OPEL/GM 1940004?: http://www.skrzynie.com.pl/olej-opel-gm-1940004.html
olej ten jest wlewany w miejsce starszej formulacji oleju o symbolu GM 1940182. To by było chyba to, skrzynię mam F23.

czyli tak: olej o symbolu GM 1940768, lepszy po nim GM 1940182 i od 2012 najlepszy po nich GM 1940004, ale jazda.

Jeszcze poczekam na inne podpowiedzi.
Dziękuję. Pozdrawiam.
polaczek68
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 lis 2013, o 15:18
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez mateusz » 11 gru 2013, o 16:55

no teoretycznie to ten ;) jesli masz znajomego mechanika to moze jego tez popytaj lub kogos kto sie uczy na mechanika niech sie popytac swojego majstra ;) jak idziesz diagnozowac chorobe to nie do 1 lekarza tylko do wielu ;) wiec tutaj tez tak radze. jak bedziesz po wymianie to napisz jaki olej wlewales bo innym przyda sie ta informacja ;)
Avatar użytkownika
mateusz
Weteran
 
Posty: 548
Dołączył(a): 20 cze 2013, o 13:54
Lokalizacja: OPR Głogówek
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez polaczek68 » 11 gru 2013, o 19:20

polaczek68
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 lis 2013, o 15:18
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez mateusz » 11 gru 2013, o 19:45

czytalem to. tak jak powiedzialem popytaj kilku mechanikow. jak widzisz facet w ASO nic nie wie :P mechanik z koziej dupy...
Avatar użytkownika
mateusz
Weteran
 
Posty: 548
Dołączył(a): 20 cze 2013, o 13:54
Lokalizacja: OPR Głogówek
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: wymiana oleju w skrzyni biegów

Postprzez polaczek68 » 12 gru 2013, o 18:50

Skrzynie zalałem GM 1940182 (czerwony),wylałem stary - kolor czarno - buraczkowy, weszło 1.8l do korka kontrolnego,następnie dolałem 0,3 litra, teraz ekstra biegi 1 i 2 o wiele lżej na zimnym, przy 2000 tyś.obrotów buczenie zanikło. Przebieg 190 tyś. km, prawdopodobnie nie był wymieniany od nowości, niech mi jakiś mechanik powie ze się oleju w tych skrzyniach (F23, 5 bieg) nie wymienia to go wyśmieje,pozdrawiam.

A tu jeszcze dodatkowo literatura na przyszłość dla innych do porównywania oleju:

http://www.skrzynie.com.pl/skrzynie-biegow-opel.html
http://www.skrzynie.com.pl/m32-oleje-do-skrzyni.html

Pozdrawiam
polaczek68
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 lis 2013, o 15:18
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Następna strona

Powrót do Napęd, silniki diesla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.