Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Kontrola terminu wypalania DPF

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem wysokoprężnym.

Moderator: piotii

Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez jameshellfire » 28 sty 2017, o 18:22

Czy według waszej wiedzy, jest możliwe sprawdzenie (np. za pomocą TECH2) kiedy ostatnio (data) wystąpił proces wypalania DPF? Pytam ponieważ mam podejrzenie że rozrzedza mi olej (wymieniłem niedawno a jest z jednej strony bagnetu max, a z drugiej 3/4), nie mam DPF-a - został usunięty niecały tyś. km temu (coś skopano: zapaliła się kontrola świec i był zajebiście rozrzedzony olej stąd został wymieniony i dlatego go kontroluje) płynu chłodzącego nie ubywa. Chciałbym się upewnić że mimo wycięcia wchodzi w tryb wypalania i kiedy ostatnio - będę miał potwierdzenie zjebanej akcji wycięcia.
jameshellfire
Kierowca
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2 sty 2017, o 13:22
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT


Re: Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez jameshellfire » 31 sty 2017, o 18:30

Znalazłem odpowiedź w biuletynie serwisowym:
Question 1: Has the ECU supplied black box data to give information on
the last regeneration or regeneration sequence?
Answer: All applications show the current loading status in percent,
and the distance covered since the last regeneration or regeneration
attempt. TECH 2 gives no information on whether the previous
regeneration (or regenerations) were complete and successful.

Innymi słowy jest dostępna informacja ile km przejechano od ostatniego "wypalania"/ próby "wypalania" .
jameshellfire
Kierowca
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2 sty 2017, o 13:22
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez marianolek » 1 lut 2017, o 16:40

A czy wypieli ci wstyczki od czujników temp spalin? Jeden jest pod filtrem powietrza i trzeba go wypiac a drugi przy dpf. Inaczej co 400 km bedzie ci sie kontrolka zapalala. Czy ci sie wypala dpf to widac na biegu jalowym jakie masz spalanie. Jesli na zimnym masz najpierw 1,2 -1,5 i z czasem spada to jest ok a jak masz 2,5 -3,0 to zaczyna ci dpf wypalac.
marianolek
Kierowca
 
Posty: 15
Dołączył(a): 22 lip 2015, o 15:49

Re: Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez jameshellfire » 1 lut 2017, o 18:15

marianolek napisał(a):A czy wypieli ci wstyczki od czujników temp spalin? Jeden jest pod filtrem powietrza i trzeba go wypiac a drugi przy dpf. Inaczej co 400 km bedzie ci sie kontrolka zapalala. Czy ci sie wypala dpf to widac na biegu jalowym jakie masz spalanie. Jesli na zimnym masz najpierw 1,2 -1,5 i z czasem spada to jest ok a jak masz 2,5 -3,0 to zaczyna ci dpf wypalac.

Tego nie wiem, zakładam że gość który to robił wie o takich rzeczach. Oba te czujniki powinny być wypięte ?

Co do spalania to nie zauważyłem żeby rosło ale też nie patrzę cały czas na chwilowe spalanie - od wycięcia nie ma objawów jakie występowały przy wypalaniu, wtedy czułem kiedy się zaczynało teraz nie - a oleju przybywa.
jameshellfire
Kierowca
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2 sty 2017, o 13:22
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez jameshellfire » 1 lut 2017, o 18:36

Np. tu http://www.kreatormocy.pl/filtr-czastek ... ti-150-km/ jest napisane że czujniki pozostają na swoim miejscu.
jameshellfire
Kierowca
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2 sty 2017, o 13:22
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez marianolek » 2 lut 2017, o 15:28

Trzeba na 100 % wypiąć wtyczkę pod filtrem powierza i bedzie działac porpawnie. Ja już zrobilem ponad 650 km i nic sie nie zapala;)
marianolek
Kierowca
 
Posty: 15
Dołączył(a): 22 lip 2015, o 15:49

Re: Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez jameshellfire » 2 lut 2017, o 21:09

marianolek napisał(a):Trzeba na 100 % wypiąć wtyczkę pod filtrem powierza i bedzie działac porpawnie. Ja już zrobilem ponad 650 km i nic sie nie zapala;)

Jaki masz model silnika ?
No i nie masz żadnych błędów ? Kurcze napisane jest że Bank1 Sensor1 odpowiada za tworzenie mieszanki paliwowej - nie rozumiem jak po jego odpięciu możesz jeździć bez problemów. :shock:
jameshellfire
Kierowca
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2 sty 2017, o 13:22
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: Kontrola terminu wypalania DPF

Postprzez jameshellfire » 2 lut 2017, o 21:30

Jeszcze na tym forum znalazłem taki opis:
Czujniki w samochodzie - jak wpływają na pracę silnika?
Czujniki kontrolujące pracę coraz większej ilości układów w samochodzie mają bezpośredni wpływ na parametry spalania mieszanki w cylindrze. Od ich wskazań zależy czas otwarcia wtryskiwaczy kąta przesunięcia zapłonu oraz ewentualnej zmiany faz rozrządu. Priorytetowe wskazania pochodzą z czujników położenia wału korbowego oraz wałków rozrządu. Producenci stosują najczęściej jedno z dwóch rozwiązań, montując w silnikach czujnik Halla lub czujnik indukcyjny. Położenie wałka kontrolowane jest za pomocą kół impulsowych, które na swym obwodzie nie posiadają jednego „zęba” - w tym miejscu koła znajduje przerwa, która dla czujnika jest znakiem pełnego obrotu wału. Jeżeli czujnik nie podaje sygnału do jednostki sterującej (ECU), nie możliwe jest określenie położenia tłoków w poszczególnych cylindrach i silnik nie zostanie uruchomiony.
Oprócz danych pochodzących z wału korbowego oraz wałków rozrządu (jeżeli taki czujnik występuje), do płynnej pracy silnika niezbędne są parametry dotyczące powietrza dostarczanego do cylindrów. Pomiar ilości zasysanego powietrza odbywa się w kolektorze dolotowym za pomocą przepływomierza (m.in. czujnik dokonujący pomiaru masy przepływającego powietrza) lub czujnika ciśnienia (MAP Sensor). Sterownik na podstawie dodatkowych informacji o temperaturze zasysanego powietrza oraz temperaturze cieczy chłodzącej silnika, reguluje czas otwarcia wtryskiwaczy, co ma przełożenie na ilość paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej. Przykładowo, gdy temperatura powietrza i cieczy chłodzącej jest niska – mieszanka jest wzbogacana, aby silnik poprzez wyższe obroty szybciej osiągnął właściwą temperaturę pracy. Zwiększenie obrotów może być również podyktowane za sprawą sygnału z czujnika z układu wspomagania, w momencie gdy na postoju kręcimy kołem kierownicy.
Następnym czujnikiem dostarczającym sygnał do jednostki sterującej jest czujnik otwarcia przepustnicy. W samochodach z elektronicznie sterowanym pedałem przyśpieszenia możemy spodziewać się także czujnika informującym o położenia pedału. Dane z tych czujników powodują wzbogacenie mieszanki i ewentualne przesunięcie faz rozrządu, np. podczas przyśpieszania, w celu uzyskania wysokiej mocy. Nad bezpieczeństwem procesu spalania i ewentualną korektą parametrów czuwa piezoelektryczny czujnik spalania stukowego. Innym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem silnika jest czujnik ciśnienia doładowania, który chroni go przed zbyt dużym ciśnieniem powietrza doprowadzanego do cylindra. Czyni to zmieniając charakterystykę turbiny o zmiennej geometrii łopatek.

Czujniki w układzie wydechowym
Tu w zależności od modelu auta spodziewać możemy się minimum jednej sondy lambda (w modelach z katalizatorem), która mierząc ilość tlenu w spalinach analizuje parametry spalania. W przypadku nieprawidłowego składu spalin, mieszanka paliwowo-powietrzna zostanie również zubożona lub wzbogacona. Innym sensorem będzie termistorowy czujnik temperatury spalin, potencjometryczny czujnik kontrolujący otwarcie układu recyrkulacji spalin (EGR) oraz czujniki ciśnienia w układzie DPF (filtra cząstek stałych). Ostatni z wymienionych czujników kontroluje zapełnienie filtra cząstkami sadzy, ale również w pewnych przypadkach ma wpływ na pracę silnika. Za sprawą jego sygnału przekazywanego do jednostki sterującej, zwiększona zostanie dawka paliwa wtryskiwana do cylindrów. Jest to niezbędne do uzyskania wyższej temperatury spalin, potrzebnej do regeneracji filtra.

Z niego wynika że jeśli już coś odpinać to czujnik ciśnienia w układzie DPF.
jameshellfire
Kierowca
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2 sty 2017, o 13:22
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT


Powrót do Napęd, silniki diesla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron
stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.