Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

rozłączanie sprężarki klimy

Moderator: piotii

rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez olo.astra » 8 sie 2015, o 12:23

Witam kolegów ,posiadam astrę h Z16XER Przy załączeniu klimy słychać charakterystyczny CYK załączenia sprężarki, klima zaczyna chłodzić gdy nagle załącza sie wentylator z wysokimi obrotami (nie mam 100% wiedzy ale chyba maksymalne obroty) i sprężarka automatycznie rozłącza się i tak cyklicznie co parę sekund. Sprężarka włącza się na parę sekund razem z wentylatorem wówczas chłodzi a następnie co kilka sekund automatycznie się rozłącza i przestaje chłodzić. Co może być przyczyną takiej sytuacji, dodam iż klima sprawdzona na szczelność , nabita czynnikiem. Proszę o pomoc bo gorąc nie do wytrzymania t :oops:
olo.astra
Nauka jazdy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 18 cze 2015, o 20:05
Silnik: 1.6 Z16XER


Re: rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez drahe » 9 sie 2015, o 10:57

Być może masz za dużo czynnika.Pamiętasz może ile ci dobili?
Sprawdź też czy zaraz po włączeniu klimy wentylator chodzi na niskim biegu.Powinien wolno kręcić i dopiero po jakimś czasie szybko.
drahe
Weteran
 
Posty: 599
Dołączył(a): 23 sie 2013, o 21:47
Lokalizacja: Zabrze
Silnik: 1.8 Z18XE

rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez olo.astra » 9 sie 2015, o 19:01

Drahe dzięki za zajęcie się moim problemem, czynnika nabito 450 mg, zgodnie z napisami na tabliczce znamionowej, wentylator przy włączonej klimie do momentu "CYKNIĘCIA" sprężarki nie kręci się na wolnych obrotach czasami tylko włączy się na chwilę, ale na szybkich obrotach, jakby się testował. Zauważyłem również, że ów rozłączanie klimy " cykliczne cyknięcia " występują przy zmianie obrotów silnika ( przy dodawaniu gazu - a może to normalne??? tylko dlaczego wówczas w czasie jazdy raz chłodzi a raz nie i zdecydowanie czuć szarpaniem auta??? Czy przy włączeniu klimy sprężarka nie powinna przez cały czas po załączeniu chodzić? W mojej Asterce występuje tylko jeden wentylator i chyba przy włączonej klimie załącza się tylko jeden najwyższy bieg. Może już ktoś przerabiał taki problem??? Proszę o pomoc.
olo.astra
Nauka jazdy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 18 cze 2015, o 20:05
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez drahe » 9 sie 2015, o 20:17

Nie masz 1 biegu wentylatora.
Wentylator powinien sie właczyć od razu po właczeniu klimy a na pewno przy tych temperaturach jakie teraz panuja.
2 bieg włacza sie dopiero przy ok 20barach i w twoim przypadku nie daje już rady schlodzic czynnika.
Przy 30bar sprężrka sie wyłyczy żeby nie uszkodzić układu.Jest jeszcze zawór bezpieczeństwa który wywali przy ciśniniu 35bar.
drahe
Weteran
 
Posty: 599
Dołączył(a): 23 sie 2013, o 21:47
Lokalizacja: Zabrze
Silnik: 1.8 Z18XE

rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez olo.astra » 9 sie 2015, o 21:10

Dzięki Drahe, jeszcze jedno pytanie. Jak sprawdzić w prosty sposób czy faktycznie uszkodzony jest pierwszy bieg wentylatora? Czy można to zrobić op-comem? Na przykład czy istnieje możliwość wywołania włączenia 1-go biegu ? Jeśli faktycznie jest uszkodzony pierwszy bieg, czy odpowiedzialny za to jest rezystor który jest w komplecie z wentylatorem? Czy możliwa jest jeszcze inna przyczyna tej awarii? Np. jakiś czujnik sterujący załączeniem elektromagnesu sprężarki, lub jakiś stycznik ,albo czy może być zapchana chłodnica klimy?
olo.astra
Nauka jazdy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 18 cze 2015, o 20:05
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez drahe » 9 sie 2015, o 22:14

W ecu masz test elementów wykonawczych.Tam możesz sprawdzić wszystkie biegi wentylatora.
Kawałkiem drutu tez można sprawdzić ale trzeba mieć trochę wiedzy :D
drahe
Weteran
 
Posty: 599
Dołączył(a): 23 sie 2013, o 21:47
Lokalizacja: Zabrze
Silnik: 1.8 Z18XE

rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez olo.astra » 30 sie 2015, o 20:55

Podziękowania dla drahe, po sprawdzeniu okazało się, że faktycznie pierwszy bieg wentylatora nie działa. Przy pomocy forum, za 10 PLN i około godzinki zabawy naprawiłem uszkodzony rezystor. Jednak nie do końca jestem przekonany czy klima działa jak należy. W mojej asterce przy zwiększaniu obrotów silnika sprężarka nadal potrafi się rozłączyć, a u znajomego w roczniku 2003 pracuje bez przerwy. Już nie mam pojęcia, czy to normalny objaw??? Pewien mechanik stwierdził, że małe silniki tak mają by odciążyć przy przyśpieszaniu ( trochę mnie to dziwi) silnik majego znajomego 1.6 XEP 104 KM, a mój 16XER 115KM, jego nie rozłącza a mój potrafi, dziwne.Przez te rozłączanie auto przy włączonej klimie i przyśpieszaniu wykazuje niewielkie szarpanie ( niejednostajne przyśpieszanie) Dodam, iż czynnik był sprawdzany i uzupełniony.
olo.astra
Nauka jazdy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 18 cze 2015, o 20:05
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez elmer » 31 sie 2015, o 14:07

Bzdura ;) mam 1,3 i klima naprawdę bardzo spowalnia auto ale mimo to na 100% kompresor się nie rozłącza :)
elmer
Klubowicz
 
Posty: 87
Dołączył(a): 21 maja 2014, o 14:01
Silnik: 1.3 CDTI Z13DTH

Re: rozłączanie sprężarki klimy

Postprzez elmer » 31 sie 2015, o 14:36

elmer
Klubowicz
 
Posty: 87
Dołączył(a): 21 maja 2014, o 14:01
Silnik: 1.3 CDTI Z13DTH


Powrót do Klimatyzacja i ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.