Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Tylna wycieraczka nie działa

Moderatorzy: piotii, miranda

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez ramzes18 » 17 sie 2013, o 13:49

a bezpieczniki posprawdzałeś ? może się łożysko na wycieraczce zblokowało
ramzes18
Starszy kierowca
 
Posty: 34
Dołączył(a): 31 sie 2012, o 09:29
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTL


Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez andy17d » 17 sie 2013, o 15:20

kazet30 napisał(a):mam również problem z wycieraczką tylnej szyby. podczas pracy, wyłączyła się i została w połowie szyby. podczas jazdy słychać cykliczne "cykanie", chociaż manetką nie została włączona tylna wycieraczka. rozebrałem tapicerkę klapy bagażnika, włączyłem tylną wycieraczkę z manetki i nic.. proszę o pomoc w rozwiązanie problemu.

Jeśli słyszysz "cykanie", to myślę, że wycieraczka cyklicznie próbuje dojechać do końca szyby. Tak samo miałem w mojej pierwszej Astrze (F).
Rozebrałem wtedy silnik wycieraczki. Okazało się, że wszystko było zapieczone. Oczyściłem, złożyłem i po problemie.
Avatar użytkownika
andy17d
Moderator
 
Posty: 320
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 09:56
Lokalizacja: PO
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTL

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez kazet30 » 19 sie 2013, o 19:06

bezpieczniki są całe, postaram się wyciągnąć cały napęd i wyczyścić. poinformuje co z tego wynikło. dzięki za podpowiedzi!
kazet30
Nauka jazdy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 17 sie 2013, o 11:04
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez kazet30 » 19 sie 2013, o 19:56

haa i tutaj zaczynają się schody.. pod pokrywą, smar na zębatkach rudo-brązowy, czyli coś się zacierało. jak to rozebrać Panowie?
kazet30
Nauka jazdy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 17 sie 2013, o 11:04
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez daro1155 » 29 sie 2013, o 09:27

WItam,

mam ten sam problem z wycieraczką co kolega kazet30. Kolego jak uda ci się tą wycieraczkę naprawić proszę o info co jest nie tak.
daro1155
Nauka jazdy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 09:23
Silnik: 1.3 CDTI Z13DTH

Jak naprawić nie działającą wycieraczkę tylnią w ASTRA H

Postprzez akami » 7 maja 2014, o 21:06

Witam,
Rozwiązanie można znaleźć w sieci. Napisze na bazie własnego doświadczenia. W 90% przypadków gdy objawami są np:
1. Wycieraczka wolno wyciera
2. Zacina się, zatrzymuje sie w połowie szyby

przyczyna jest niestety zabrudzenie się ośki i tulei w której znajduje się ramię wycieraczki.

Jesli Twój opelek ma więcej niż 4 lata bądź tego niemal pewien.
Oczywiście najpierw sprawdż bezpieczniki. W astrze kombi sa to bezpieczniki z przodu auta, nuer 31 lub 32, nie paiętam dokładnie, w każdym razie mają 30A.

Sposób naprawy problemu:
Przewidywany czas naprawy dla laika, który to robi pierwszy raz; ok. 2-3 godzin.

1. Demontaż uchwytu za który łapie się zamykając tylną klapę
Tu laik napotyka pierwszy schodek. Aby zdemontować to należy wyjąć plastikowy kołek rozporowy.
Nie wyciąga sie go na siłe. Weź cieniutki płaski śrubokręt. Wsuń go prostopadle w łepek bolca, z jednej strony jest malutki otworek wzdłuż obwodu łepka, aby ułatwić operację, gdyż płaski łepek bolca ściśle przylega do kołnierzyka bolca.
2. Śrubokrętem Torx odkręcasz dwie śrubki w miejscu gdzie jest na klapie trójkąt.
3 Zdejmij NAJPIERW te dwa plastikowe elementy wokół szyby! Są na zatrzaski (spinki) Zacznij od lewego, potem prawy.
4. Teraz zauważysz, że na łaczeniu tylnej tapicerki z tymi plastikami , które są wokół szyby są dwa kołki rozporowe, po jednym z każdej strony.
5. Zdjęcie tapicerki: Z wyczuciem odciągasz plastiki, trzasnięcia oznaczają, że spinka wyskoczyła z otworu. Spokojnie, połamac te plastiki jest niemożliwością.
6. Po zdjęciu tapicerki: Zdejmij plastikową osłonkę śruby tylnej wycieraczki.Psiknij WD na śrubkę.
7. Teraz jest wazny moment. Ośka wycieraczki przechodzi przez tylnią szybę. A Plastikowa wycieraczka od brudu prawdopodobnie przykleiła się do trzpienia. Ona jest nasuwana. Na trzpieniu są pionowe nacięcia (ząbki). Podobnie na wewnętrznej stronie od wycieraczki. To sie nasuwa a zabki spasowują sie do siebie. Oczywiście najpierw trzeba odkręcić zwykłą nakretkę.

Jak zdjąć ramię wycieraczki? Uzyj ściągacza do łożysk. Może byc nawet duży ściągacz, ja robiłem takim do łożyska koła.
Inne rozwiązania sa troche ryzykowne. Można zrobić dzwignię zapierając o blachę na dole. Ale to jest ryzykowne, szkoda uszkodzić wycieraczke i szybę.
ściagacz ma tę zaletę, że łapiesz trzema ramionami za wycieraczke a odciągasz zapierając się o metalową oskę wycieraczki. Nie ma kontaktu ani z szyba, ani z metalową maską auta. Jest bezpiecznie. Głupio by zamiast naprawić wycieraczke fundowac sobie wymiane tylnej szyby.
Wbrew pozorom przy uzyciu ściagacza i wcześniejszym psiknięciu, wycieraczka puści i lekko zejdzie.

8.Teraz odkręć trzy nakrętki gwiazdkowe. nie musisz miec na szczęście specjalnego klucza nasadkowego torx, tutaj wystarczą kombinerki, mocny ścisk i odkręcisz nie uszkadzając nakrętek. Oczywiście, masz komplet narzędzi, z torxami, to uzyj własciwego klucza.
9. Po odpieciu kostki (podwaz sobie delikatnie płaskim śrubokretem od zewnątrz spinke) trzymasz mechanizm wycieraczki w ręku.
10.Odkręć plastikową obudowę, jest tam kilka, nie pamiętam, 6-7 śrubek?
11. Twoim oczom ukaże się widok wprawiający w mały popłoch. czy dam sobie teraz radę? Spokojnie.
12. Musisz teraz zdjąć ten czarny plastikowy kołnierz, który jest na metalowej ośce. On jest jakby nasuwany termicznie. Cały brud, jakaś sól i inny syf jest pod nią. Ponieważ zsunięcie tego wydaje sie niemozliwością bez uszkodzeniaa tego plastiku, moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest delikatne nacięcie zaczynające się od grubszego oczywiście końca.Wystarczy jeden- dwa centymetry od krawędzi nożem do tapet (nie strac palców) i powinno całosc zejść.
13. Oczyśc sobie to miejsce pod tym platikiem. Umnie to był koszmar, jakieś nakwity solne skamieniałe, itp, opukałem to aby odleciały zmurszałe fragmenty, oczyściłem szczotka drucianą.
14 Teraz kluczowy moment. Najlepiej na duzym imadle. Musisz wybić trzpień. Wcześniej napsikaj WD. Troche pomoże. Wybijanie zazwyczaj idzie pomału, bo własnie dlatego Twoja wycieraczka nie działa, że tam zebrał się syf całego zjechanego przez ciebie świata.
Ja to zrobiłem tak. Wziąłem młot duzy, chyba dwu kilowy, wkręciłem dwie nakrętki na gwint i pukałem z wyczuciem na imadle aby trzpień wszedł do nakretek, potem wziałem jakąś śrube grubą i udzerzałem w trzpień. Go trzeba zwyczajnie chamsko wybić z tej tulejki. Przy czym uspokajam, ta plastikowa zebatka wychodzi nic sie nie uszkodzi.
Kiedy wybijesz ten trzpień zrozumiesz dlaczego twoja wycieraczka odmówiła współpracy. U mnie posypało sie ze środka jak jakies trociny. Oczyść wszystko co się da. Na początek dobra jest zawsze benzyna ekstrakcyjna, rozpuści stary smar. Pilnikiem okrągłym wyrównaj środek tulei. Najlepszy potem do smarowania jest smar ceramiczny (biały). koszt około 10-15 zł za taki smar. Ale moze być każdy smar. Spasuj czy teraz trzpień kręci sięlekko. W tym celu posmaruj trzpień Jak tak to ok.
Od razu nadmienie, że w obudowie jest taka na trzpieniu biała jakby owalna część z dwoma trzpieniai ałymi, które blokują mechanizm. W metalowym zagłebieniu obudowy pod tą częścią jest gumka w która wchodzi ten grubszy trzpień tej białej plastikowej cześci.Pisze, aby tego przypadkiem nie zgubić w trakcie demontażu mechanizmu zebatego przed wybijaniem samego trzpienia.

Teraz złożenie mechanizmu. Od razu wspomnę, ze niektórzy demontuja obudowę silnika. ona jest zamykana zagiętymi blaszkami, które łatwo poodginać i wtedy można wyjąć uzwojenie. To może byc konieczne jeśli nie da sie ot tak wyjąć tej dużej białej zębatki, bo slimak od silniczka styka się z ta duża zebatką.

Kiedy masz oczyszczone wszystko zaczynasz składanie. Najpierw ośka, posmaruj dobrze, sprawdz czy lekko się kręci w pozycji wsunietej całkowicie jak przy spasowaniu. Teraz nałóż te biała częśc z wypustakami na oskę, wczesniej oczywiście włóż gumkę w zagłębienie pod tą częścią. Duża zębatka. połącz wszystko.
Sprawdz czy lekko chodzi. możesz nałożyć ten mały biały kapturek na oś duzej zębatki, ja zapomniałem, nie jest to istotne, ale jak jest to załóz tego pypka.
Jesli wyjałeś uzwojenie ze slimakiem to możesz sprawdzić czy lekko chodzi. Powinno tak czy owak. Oczywiście wszystko co trze o siebie i zebatki smarujesz, najlepszy jest z mojego doświadczenia smar biały ceramiczny, nie łapie brudu. Teraz składasz czarna obudowę. Dobrze jest tylko sprawdzic czy szczotki nie są zuzyte, jesli mają pół centymetra to spoko, odstęp miedzy nimi nie powinien byc mniejszy niż 16 mm jeśli masz 14 mm lub mniej to bardzo dobrze.
Po spasowaniu skręcasz wszystko w odwrotnej kolejności.
Teraz tylko istotne jest zabezpieczenie przed ponownym zabrudzeniem.
Posmaruj silikonem ten fragment pod ta czarna osłonka, która zdejmiwaliśmy nacinając. nasuń na oś, nałóż metalowy kołnierzyk ściskający i dokręc go. Nacięcie możesz zasmarowac silikonem.ja na dole oski pod tym kołnierzykiem dodatkowo nałożyłem mały oring. Dodatkowo nałozyłem mikro oring na górze oski ze smarem.
rzykręcamy mechanizm do klapy, sprawdzamy. Działa? Powinno. Spalic ten silnik akurat jest niemozliwością. Szybciej przepalisz bezpiecznik.
Zakładając tapicerkę sprawdz czy wszystkie spinki sa na tapcerce, a nie w otworkach na klapie. Jak jakis został to go wybij od wewnatrz wycisskając kawałkiem deseczki. Najpierw zakładasz tym razem duży element tapicerki, potem te dwa małe boczki wokół szyby. Gwinty dobrze jest smarować delikatnie biały smarem, podobnie to miejsce na(trzpień) na który basuwasz ramię wycieraczki. Biały smar powoduje ze kolejne odkręcenie danego elementu jest łatwością. masz pytania? pisz na akami@interia.pl
akami
Nauka jazdy
 
Posty: 4
Dołączył(a): 7 maja 2014, o 19:33
Silnik: 1.3 CDTI Z13DTH

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez kshysiek » 13 lis 2014, o 16:03

Witam, witam!

Podłączam sie pod temat. Moja tylna wycieraczka w kombi padła doslownie z dnia na dzień. Bylem dzisiaj w warsztacie specjalizującym się w Oplach i okazuje sie nie bedzie tak latwo...

Po pchnieciu dzwigni nic sie nie dzieje, po drugim pchnieciu slychac pykniecie takie jak opisywano poprzednio. Bezpieczniki całe, wycieraczka ożyła po podłaczeniu jej na krotko przez skrzynke w bagazniku, po podlaczeniu Techa i wykonaniu testu wycieraczka chodzi, komputer nie wykazal zadnych bledow, w CIMie widac, ze manetka wycieraczek daje sygnal. Odlaczylismy akumulator na pol minuty - tez nic to nie dalo.

Co teraz radzicie? Gdzie zagladac, co sprawdzic?

Pomocy :-)
Avatar użytkownika
kshysiek
Kierowca
 
Posty: 29
Dołączył(a): 15 lut 2014, o 21:51
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez kshysiek » 17 lis 2014, o 10:03

Jakis zastój na forum, czy moj problem nie do rozwiazania? :-(
Avatar użytkownika
kshysiek
Kierowca
 
Posty: 29
Dołączył(a): 15 lut 2014, o 21:51
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez kshysiek » 24 gru 2014, o 07:41

OK, problem rozwiazany.

Namieszane bylo w komputerze. Niedawno montowalem u siebie tempomat i elektryk namieszal cos w kompie - wycieraczka byla nieaktywna. Od pracownikow serwisu dowiedzialem sie, ze czasami przy takich samych objawach przyczyna moze byc uszkodzony cim, wiec jak ktos chce podlaczac tempomat to radze u specjalisty (ten moj niby sie Oplami zajmuje, ale sam musialem mu powiedziec jak i gdzie sie wlacza).
Avatar użytkownika
kshysiek
Kierowca
 
Posty: 29
Dołączył(a): 15 lut 2014, o 21:51
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Tylna wycieraczka nie działa

Postprzez martin1988 » 26 sie 2016, o 09:55

Witam,
Przerobiłem cały ten temat. Rozebrałem cały mechanizm, wyczyściłem i złożyłem. Po podłączeniu wycieraczka zaczęła nienormalnie pracować, tzn. zamiast wykonać normalny cykl, wycierała klapę. Moje pytanie brzmi: czy jest to wina ustawienia mechanizmu wycieraczki, który rozebrane? Po ponownym rozebraniu okazało się, że ułamał się mały plastikowy trzpień. Proszę Was o pomoc :)
martin1988
Nauka jazdy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 26 sie 2016, o 09:14
Silnik: 1.6 Z16XEP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Karoseria, wnętrze, elektryka nadwozia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.