Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Wymiana radia / Dołożenie AUX

Moderatorzy: piotii, miranda

Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez PhanQ » 30 maja 2019, o 08:41

Cześć,
Zastanawiam się nad wymianą swojego radia lub dołożeniem AUX w Astrze H 2006. Wiem, że temat się powtarza, ale czytając poprzednie wątki są one sprzed kilku lat, dlatego chciałbym odświeżyć temat.
Posiadam radio CD 30, niestety bez AUX. Posiadam sterowanie z kierownicy. Pytanie jest takie czy ktoś stworzył jakiś tutorial w jaki sposób można dołożyć AUX do tego radia i czy to jest w ogóle możliwe?
Pytanie kolejne: Czy zamontowanie radia z innej astry CD 30 MP3 z AUX jest problematyczne oraz czy po przełożeniu będzie działało mi sterowanie z kierownicy?
A może zamontować radio (np. https://www.euro.com.pl/radioodtwarzacz ... lsrc=aw.ds) ale czy wówczas jest możliwe podłączenia sterowania z kierownicy?
Dzięki za wszelkie odpowiedzi.
PhanQ
Kierowca
 
Posty: 15
Dołączył(a): 24 maja 2019, o 09:41


Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez deodekabokat » 5 cze 2019, o 13:53

Dobrze że zaczepiasz ten temat. Musisz uporządkować kilka informacji.
1) W dziedzinie CD30 lub CD30mp3Twoje radio to grundig lub blaupunkt.
1.1) Grundig -> Przyciski numeryczne macierz 3x3 (jest szansa że twoje radio ma, a raczej jest taka że takie radio z obsługą AUX dokupisz), jeżeli radio ma wejście nie aktywne wtedy musisz je aktywować softem. Sam lub dodatkowy koszt
1.2) Blaupunkt -> Przyciski numeryczne macierz 2x3 (nie ma szansy że radio Blaupunkt od AH ma AUX w radiu Blapupunkt. Takie radio z AUX będzie do Vectry lub Merivy.
2) Radia w AH celem ochrony przed złodziejami są parowane z wyświetlaczami. Czyli po odłączeniu klemy radio nie prosi o KeyCode i nie wyświetla (zdaje mi się) SAFE tylko cyklicznie pika mówiąc że nie jest sparowane z wyświetlaczem (może ktoś potwierdzić). Aby radio swobodnie adoptować do swojego samochodu radio przed sprzedażą (najlepiej podłączone jeszcze w rodzimym samochodzie) musi być rozparkowane z wyświetlaczem. Handlarze mówią na to wylogowane. Rzadko zdarzają się takie radia, bo nikt nie zaprząta sobie głowy podłączaniem akumulatora i wylogowywaniem radia gdy trzeba ciąć kable i rwać plastiki. Dla tego też często radia sprzedawane są w zestawach z wyświetlaczem. Wtedy o ile jest to sparowany zestaw, trzeba wymienić radio oraz wyświetlacz. Jeżeli radio zostało wylogowane wtedy wystarczy opcomem aktywować funkcję „Enable theft protection” czyli sparować je z wyświetlaczem. Jeżeli kupisz radio sparowane bez wyświetlacza, musisz liczyć się z koniecznością wizyty u kogoś kto zajmuje się elektroniką w samochodzie pozostawienie mu od 50 do 100 cebulionów za rozparowanie radia z wyświetlaczem bez wyświetlacza.
3) CD50 Phone nie ma wejścia AUX
4) CD40 Opera nie ma AUX
5) CD70 i DVD 90 nie wiem
6) Pozostaje jeden z alternatywnych sposobów podłączenia AUX do obecnego radia.
6.1) Poprzez przejście przez wejście PHONE, podlutowując się pod wejście zestawu głośnomówiącego. Trzeba to zrobić w środku radia bo oryginalnie wejście PHONE jest monofoniczne i trzeba je poprzez przecięcie jednej ścieżki i podlutowanie dwóch kabelków ustereowić (czy jakoś tak). Każde radio posiada wejście Phone, nie widziałem innego ale mogę się mylić. I wejście to włącza się poprzez zewnętrzny pin z tyłu radia. Podłączając go do masy samochodu. Bajecznie proste. Wadą tego rozwiązania jest to że takie przygotowane przez nas wejście nie będzie wyłączało się razem z kluczykiem tak jak to robi oryginalne radio i będzie zawsze aktywne i radio nie zgaśnie (przynajmniej mi po kilku minutach testu znudziło się czekanie). Trzeba by dorobić jakąś logikę która rozłączyła by pstryczek po wyjęciu kluczyka.
6.2) Wykorzystanie do tego celu wejścia liniowego z przetwornika CD. Podlutowuje się AUX pod wejście przedwzmacniacza kompaktu. Wymóg jest taki że trzeba sobie nagrać płytę z ciszą bo inaczej wejście nam nie wystartuje
6.3) Wykorzystanie do tego celu toru AM radia. Czyli po przełączeniu radia na AM mamy aktywne wejście AUX. Tracimy zupełnie możliwość korzystania z radia AM, ja osobiście na falach długich nigdy niczego nie słyszałem, no jak byłem małym dzieckiem to mi bajki puszczali. Nie znalazłem porządnego tutoriala lub artykułu na ten temat, chociaż niektórzy widzieli słyszeli, to przyparci do muru ginęli z forum. Scalak radia przesyła dane cyfrowo więc to chyba jest wyjście niemożliwe do zrealizowania.


Ja osobiście najchętniej skorzystałbym z opcji 6.3 ale utknąłem. Znalazłem radio Blaupunkta z AUX IN oczywiście nie od AH tylko od VC i już miałem kupować jak tknęło mnie że przecież radio steruje klimą i td. a VC ma przecież dwie strefy…… No i nie wiem czy w AH to zadziała. Panel ostatecznie można by przekręcić ze swojego radia żeby był łamany i licował z konsolą. Na obecną chwilę jestem w trakcie realizacji 6.1 Jako rozwiązania nie wymagającego dodatkowych nakładów (radio mam nie?). Dołożyłem pin do wtyczki i fakt przełącza się w tryb telefonu i chyba w następnym tygodniu chyba przylutuję kable audio.
deodekabokat
Klubowicz
 
Posty: 88
Dołączył(a): 13 mar 2019, o 14:47
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez PhanQ » 7 cze 2019, o 07:13

Dzięki za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi :)
Zostaje jeszcze pytanie do ostatniej alternatywy - czy wymieniając radio na nowe z LCD kupione w jakimś sklepie RTV jest możliwość podłączenia oryginalnego sterowania z kierownicy?
PhanQ
Kierowca
 
Posty: 15
Dołączył(a): 24 maja 2019, o 09:41

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez Patrykus » 7 cze 2019, o 07:33

Piszecie tu takie wykłady :D , uzupełnię do CD70 i DVD90 jeżeli nie ma aux fabrycznie to konieczne jest dolutowanie kilku elementów wraz z scalakiem + aktywacja zakładki aux, co do wykładu to czytam że radio z VC obsługuje klimę i może nie działać w AH - radio nie obsługuje klimy jak jest do tego osobny panel , jest to kwestia sparowania wyświetlacza i ustawienie odpowiedniego indeksu, ostatnia odpowiedź - jest możliwe zrobienie sterowania na innym radiu jeżeli dołożysz do tego adapter i radio zamiennik obsługuje takie cudo, trochę nieopłacalne przy cenie używanych oryginalnych radyjek - wysoki koszt, sam adapter ~250zł, poza tym są inne rozwiązania do fabrycznego radia, przykład dla cd30: https://www.avde.pl/nvox/nvox-nv1086m-o ... 42011.html , są jeszcze podobne o nazwie Yatour, szukać dedykowanego pod opla. Powodzenia :D
Patrykus
Weteran
 
Posty: 522
Dołączył(a): 14 wrz 2016, o 13:23
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez topiq » 7 cze 2019, o 08:26

Ciekawe urządzenie. Chętnie bym coś takiego u siebie zamontował, bo na urlop jadąc cały dzień, to muszę kompilację na CD nagrywać.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez deodekabokat » 12 cze 2019, o 14:25

Patrykus napisał(a):radio nie obsługuje klimy jak jest do tego osobny panel , jest to kwestia sparowania wyświetlacza i ustawienie odpowiedniego indeksu,


To już tylko moje dywagacje-takimi obawami napełnił mnie właściciel radia od VC który chciał mi takie radio do AH sprzedać a że nie było rozparowane to wchodziła jeszcze kasa za rozparowanie. Ale klimą sterujesz z radia nie? Stąd takie moje obawy. Ja już prawie kupiłem radio od VC i jak mnie sprzedający zapytał to sam zgłupiałem.

Mi opcja na zmieniarkę nie pasuje bo mi jest potrzebny BT w samochodzie. Cały towar mam na telefonie plus spotify i takie tam. Tylko AUX.
deodekabokat
Klubowicz
 
Posty: 88
Dołączył(a): 13 mar 2019, o 14:47
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez Patrykus » 12 cze 2019, o 16:33

o jakim modelu radia piszesz że steruje klimą, może najpierw wyjaśnij o co konkretnie Ci chodzi
Patrykus
Weteran
 
Posty: 522
Dołączył(a): 14 wrz 2016, o 13:23
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez deodekabokat » 13 cze 2019, o 06:24

Patrykus.
Jak radio steruje jak nie steruje :) jpd zaćma. Masz rację radio nic do tego nie ma. Tak uważałam na początku i tak uważam teraz. coś w środku mi się pokręciło. Wychodziło by poszukać radia od VC znowu bo tamte już sprzedane, podmienić panel na swój i cieszyć się bez kombinacji.
deodekabokat
Klubowicz
 
Posty: 88
Dołączył(a): 13 mar 2019, o 14:47
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez Patrykus » 13 cze 2019, o 07:31

przy radiu z VC chodzi głównie o estetykę, radio w AH ma na środku załamanie spasowane do wyglądu konsoli, w zafirce B jest to samo i chyba lepiej szukać z AH i ZB
Patrykus
Weteran
 
Posty: 522
Dołączył(a): 14 wrz 2016, o 13:23
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Wymiana radia / Dołożenie AUX

Postprzez deodekabokat » 13 cze 2019, o 07:38

Jeszcze inaczej.
AH w radiu Blaupunkt nigdy nie miała AUX i takie radia podobno nie występują i faktycznie nie widziałem. Za to często spotyka się VC i Signum i takie radio znalazłem. Estetyka nie miała by tu znaczenia bo mając grundiga już u siebie przekręcił bym panel przedni i wszystko by licowało.
Jak to jest z komputerem pokładowym, co jest za to odpowiedzialne? widziałem na wyświetlaczach z VC że na głownym wyświetla 3 wartości, chwilowe, zasięg i średnie AH wyświetla tylko chwilowe i zasięg. Nie wiem może FL ma coś inaczej.
deodekabokat
Klubowicz
 
Posty: 88
Dołączył(a): 13 mar 2019, o 14:47
Silnik: 1.8 Z18XE

Następna strona

Powrót do Karoseria, wnętrze, elektryka nadwozia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 23 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.