Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Rodzaj skrzyni i ilość potrzebnego oleju do wymiany

Moderator: piotii

Rodzaj skrzyni i ilość potrzebnego oleju do wymiany

Postprzez Adrian » 7 wrz 2015, o 16:01

Siemka

Przyszedł mi do głowy pomysł, aby wymienić płyny eksploatacyjne w oplu, głównie chodzi mi o wymianę oleju w skrzyni biegów, z resztą sobie poradzę. Po przeszukaniu różnych forum związanych z tym modelem, znalazłem dosyć dużo informacji, których nie jestem do końca pewien. Jak wiadomo, mnóstwo tematów, i wiele doświadczeń, ja jako laik, nie jestem w stanie wydedukować najodpowiedniejszych z nich. Proszę o jakąś podpowiedz, co do uzyskanych prze ze mnie informacji.

Silnik 1.4xep, jaka mogła być montowana skrzynia biegów, i ile oleju szykować? Z tego co wyczytałem to f13, ale pewien być nie mogę, autor postu też nie był pewny :) Różnie ludzie pisali, wartości na prawdę rozbieżne, od 1,6l. przez 2,2l. a nawet ktoś napisał, że 2,7l.
Dla mnie to duża różnica, bo nie wiem ile oleju zamówić, jeżeli kupię 2l. a będzie potrzebne 2,7l. to będę musiał domawiać, a w okolicznych sklepach nie dostanę takiego samego z GM.
Co do oleju, czy musi to być olej GM SAE 75W-85 API GL4? Czy po prostu tak jak do silnika, wybieram sobie jakąś markę spełniającą normy i gęstości oleju?

Wymiana oleju w skrzyni jest dokładnie opisana przez moderatora, więc o nią nawet nie pytam :)
Oto link: viewtopic.php?f=16&t=2049&p=8499&hilit=wymiana+oleju+w+skrzyni+bieg%C3%B3w#p8499
Adrian
Starszy kierowca
 
Posty: 31
Dołączył(a): 23 mar 2015, o 19:14
Silnik: 1.8 Z18XER


Re: Rodzaj skrzyni i ilość potrzebnego oleju do wymiany

Postprzez Adrian » 7 wrz 2015, o 16:03

Jeszcze małe pytanko, czy jeżeli odkręcę dekielek dyferencjału, będę potrzebował nowej uszczelki?
Adrian
Starszy kierowca
 
Posty: 31
Dołączył(a): 23 mar 2015, o 19:14
Silnik: 1.8 Z18XER

Re: Rodzaj skrzyni i ilość potrzebnego oleju do wymiany

Postprzez Adrian » 7 wrz 2015, o 23:34

Spędziłem kilka ładnych godzin na szukaniu i znalazłem :)
Chciałbym, aby temat nie był zamykany, może komuś jeszcze wpadnie do głowy pomysł wymiany oleju w skrzyni i będzie miał bez szukania godzinami :)

1.4xep skrzynia f-13. Oleju w f13 powinno być 1,6l.

Skrzynie biegów Opel posiadają symbol składający sie z jednej litery i dwóch cyfr. Wyjątkiem są skrzynie biegów konstrukcji Renault o oznaczeniu PF1, PK5, PF6 i PK6.

Cyfry umieszczone po literze oznaczają maksymalny moment który przenosi dana konstrukcja skrzyni biegów. Aby otrzymać wartośc momentu należy obie cyfry pomnożyć przez 10. Np. M32 to skrzynia, która przenosi momenty do 320 Nm, a F40 do 400 Nm.

Symbol oznacza typ i konstrukcje skrzyni biegów. Symbol nie informuje o przełożeniach występujących w danej skrzyni biegów.

Oznaczenie F (front/przód) w symbolu oznacza, iż jest to skrzynia biegów napędzająca przednie koła, a R (rear/tył) koła tylne. Litera W (wide) przed liczbami określającymi przełozenie oznacza długie przełożenia, a litera C (close) przełożenia krótkie.

Jedyne co mnie zastanawia to czy ta uszczelka od pokrywki dyferencjału musi być wymieniona? Koszt nie wielki, a dwa razy nie chcę robić i tracić cennego czasu :)
Adrian
Starszy kierowca
 
Posty: 31
Dołączył(a): 23 mar 2015, o 19:14
Silnik: 1.8 Z18XER

Re: Rodzaj skrzyni i ilość potrzebnego oleju do wymiany

Postprzez Adrian » 7 wrz 2015, o 23:51

Uszczelkę warto wymienić :) Dzięki za pomoc, Elo ;)
Adrian
Starszy kierowca
 
Posty: 31
Dołączył(a): 23 mar 2015, o 19:14
Silnik: 1.8 Z18XER

Re: Rodzaj skrzyni i ilość potrzebnego oleju do wymiany

Postprzez elmer » 16 wrz 2015, o 09:45

Hejka kolego, co do rozbieżności w ilości oleju do skrzyni to przyczyna jest prosta. Jedni ludzie piszą ile wlali jak wymieniali olej a inni jak zrzucali skrzynię. Wtedy ubywa ci prawie cały olej. Inni piszą jeszcze więcej bo np brali skrzynie na remont i wtedy jest w niej totalne zero ;)

Ja jak podliczyłem koszt zakupu uszczelki pod korek i koszt oleju GM to stwierdziłem że już lepiej jechać wymienić w oplu. Jak odjąłem koszty materiałów to mi wyszło z 40 zł za robotę w aso ;)
elmer
Klubowicz
 
Posty: 87
Dołączył(a): 21 maja 2014, o 14:01
Silnik: 1.3 CDTI Z13DTH

Re: Rodzaj skrzyni i ilość potrzebnego oleju do wymiany

Postprzez Adrian » 18 wrz 2015, o 22:54

Muszę powiedzieć, że wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów jest psu na budę potrzebna :P koszt 100 zł (wliczając flaszkę dla mechanika, za wypożyczenie kanału i narzędzi), oleju przez 132tyś km nie ubyło prawie wcale, może 100ml. Organoleptycznie, olej nie zmieniony prawie wcale, kolor zapach, konsystencja taka sama jak w nowym oleju, jedyne co zaobserwowałem to spora ilość opiłków na korku kontrolnym z magnesem.

Wniosek, nie warto wymieniać oleju w skrzyni manualnej! Warto sprawdzić jego poziom, a w razie potrzeby dolać odpowiednią ilość i oczyścić magnes z opiłków (nie dmuchajcie go sprężonym powietrzem, nie jest przykręcony i wystrzeli, osobiście znalazłem po 3 dniach szukania) :)
Adrian
Starszy kierowca
 
Posty: 31
Dołączył(a): 23 mar 2015, o 19:14
Silnik: 1.8 Z18XER


Powrót do Zawieszenie, układ kierowniczy, jezdny, hamulcowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.