Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

1,6 16v z16xep problem z błędem p0340

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

1,6 16v z16xep problem z błędem p0340

Postprzez jactra » 28 wrz 2016, o 12:06

Witam wszystkich,

Najpierw trochę historii:

Miesiąc temu jadąc na gazie samochód mi zgasł. Metoda gaz-hamulec wykazała błąd P0340 - czujnika położenia wałka rozrządu - usterka, zaświeciła się kontrolka samochód z kluczem . Samochód po zgaszeniu odpaliłem i pojechałem dalej (błąd zniknął) Pojechałem do mechanika stwierdził również, czego powyższa metoda nie wykazała błąd czujnika położenia wału korbowego, który został wymieniony wraz z kompletnym rozrządem (bo był już czas na to), sprawdzone luzy zaworowe (były ok) . Przy jeździe testowej auto będąc na benzynie jeździło normalnie, po przełączeniu na gaz, po jakimś czasie (nieregularnym) szarpnięcie i gasło wyrzucając błąd P0340. Mechanik wymienił więc czujnik położenia wałka rozrządu jednak na gazie znowu to samo. Auto po przejechaniu kilku km gasło wyrzucając błąd P0340. Mechanik uznał, że to problem związany z instalacją gazową wiec założył poprzedni czujnik. Pojechałem do gaziarzy, wymieniłem wtryskiwacze bo był już na to czas, zaślepiłem EGR (na marginesie wspomnę że borykam się z falującymi obrotami na gazie i myślałem ,ze przyczyną są leciwe już wtryskiwacze -ich wymiana na falujące obroty nie pomogła). Po całej operacji jeździłem 3 dni, i powtórka. Auto na gazie, szarpnięcie zgasł, błąd P0340. Ostatnio jednak samochód po osiągnięciu 82-85 st C jeżdżąc na PB wyświetlał autko z kluczykiem, wpadał w tryb awaryjny tzn nie przekraczał 3,5 tys obrotów, ale nie gasł. Po zaczytaniu błędów, oczywiście P0340. Po zgaszeniu auta na kilka sekund autko z kluczykiem znika, a błąd widziany jest przez komp jako nieaktywny.

Podsumowując błąd P0340 powoduje zgaszenia auta na gazie, na PB jedzie ale w trybie awaryjnym. Po zgaszeniu i odczekaniu kilku sekund wszystko wraca do normy. Jak wspomniałem falujące obroty są silne na gazie, na PB tylko lekkie wahanie. Mam również problem z pracą silnika pod obciążeniem np klimatyzacji, potrafi zdławić silnik jak jest LPG. Może to wina przerwanych przewodów od centralnego zamka w jednych z tylnych drzwi, które powoduje zwarcie.

Jednak najważniejszy teraz dla mnie problem to ten z czujnikiem. Jakieś sugestie?
Pozdrawiam
Jacek
jactra
Kierowca
 
Posty: 22
Dołączył(a): 9 cze 2015, o 12:53
Silnik: 1.6 Z16XEP


Re: 1,6 16v z16xep problem z błędem p0340

Postprzez umek19 » 28 wrz 2016, o 19:49

chyba wina sterownika, zobacz czy jak dotkniesz do przewodów od sterownika silnika na rozgrzanym samochodzie czy samochód zgaśnie, ten silnik nie nadaje sie do gazu
Białystok. Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć, a to, co daje się policzyć – nie liczy się.
Avatar użytkownika
umek19
Weteran
 
Posty: 531
Dołączył(a): 22 gru 2015, o 02:18
Lokalizacja: Białystok
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: 1,6 16v z16xep problem z błędem p0340

Postprzez jactra » 30 wrz 2016, o 07:43

Poruszałem kablami, auto nie zgasło, co oczywiście nie wyklucza uszkodzonego sterownika, zwłaszcza że jakiś czas temu miałem błąd potencjometru pedału gazu czy jakoś tak, ale był to pojedynczy przypadek i więcej się nie powtórzył. Spróbuję jeszcze spryskać piny we wtyczce od sterownika wd40.Na sobotę jestem umówiony na ponowną podmianę czujnika położenia wałka rozrządu. Zobaczymy czy to coś pomoże. Dziwnie to wszystko wygląda, bo jak jadę na benzynie, pokaże się błąd i przełączę na gaz, auto jedzie i nie gaśnie, natomiast jeśli przed pojawieniem się błędu auto przełączy się na gaz, to w chwili pojawienia się błędu auto gaśnie. Aha i jeszcze jedno, odkryłem, że auto po wyświetleniu auta z kluczykiem wcale nie wpada w tryb awaryjny, tak jak przy odłączonej wtyczce od czujnika (na marginesie dodam, że przy odłączonej wtyczce auto normalnie odpala i pracuje z tym ,zę do wys 3,5 tys obrotów) niezależnie czy pracuje na gazie czy Pb.

A na falowanie obrotów macie jakąś radę. Czy przyczyną mogą być łopatki wirnika twinport? Dużo pracy kosztuje dobrać się do nich?
jactra
Kierowca
 
Posty: 22
Dołączył(a): 9 cze 2015, o 12:53
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: 1,6 16v z16xep problem z błędem p0340

Postprzez umek19 » 2 paź 2016, o 01:20

Ostatnio jak robiłem CHYBA taki silnik bo to była zafira , to przyczyna falowania obrotów był wężyk podcisnienia w okolicy przepustnicy, po prostu spadł i wyraznie było słychac syczenie, po nałożeniu wężyka praca była prawie idealna i przestał gasnąć. Oczywiscie błędy były czujnika wału(czujnik zmieniany w innym warsztacie na nowy oryginał), sondy lambda (jakieś zamienniki z przejściówkami i to źle podłączone), ale dziwną sytuacja było , że jak dotykało się czasami do kostki od sterownika silnika to samochód gasł(kostka sprawna i czysta). Na ta naprawę miałem mało czasu i po tych usterkach samochodem dało się jeździć, chciałem podmienic sterownik na inny na próbe ale klient pojechał go naprawiać "do znajomego"- naprawde najlepszy elektryk w mieście, wiem , że znajomy go nie naprawił, a trafił do serwisu gdzie po kosztorysie zrezygnował z naprawy.
Białystok. Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć, a to, co daje się policzyć – nie liczy się.
Avatar użytkownika
umek19
Weteran
 
Posty: 531
Dołączył(a): 22 gru 2015, o 02:18
Lokalizacja: Białystok
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: 1,6 16v z16xep problem z błędem p0340

Postprzez jactra » 4 paź 2016, o 12:15

Zakładając, że to wina sterownika i dzieje się to po nagrzaniu silnika czy przerabiał ktoś izolację termiczną sterownika od silnika. Czy da się to zrobić (czy długość kabli na to pozwala)? A jeśli tak jaki materiał zastosować? Ewentualnie czy polecicie jakiego dobrego elektryka(elektronika), który podjąłby się sprawdzenia sterownika w Rzeszowie lub okolicy?
jactra
Kierowca
 
Posty: 22
Dołączył(a): 9 cze 2015, o 12:53
Silnik: 1.6 Z16XEP


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.