Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złącza

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złącza

Postprzez gogels » 24 mar 2019, o 15:12

Dzień dobry,

Chciałbym prosić o poradę w związku z moim obecnym problemem po oddaniu auta do mechanika.

W dużym skrócie: po zrobieniu paru rzeczy w moim sprawnym aucie bez błędów, podczas jazdy próbnej przez mechanika, złącze elastyczne podobno zaczęło głośniej chodzić i smoliło. Po wymianie złącza i odebraniu auta zobaczyłem, że świeci się kontrolka układu spalinowego. Z obd zobaczyłem, że problem dotyczy sondy drugiej. Nie odjeżdżałem od mechanika. Wzięli sprawdzic, wykasowali blad i stwierdzili ze jest ok. Nastepnego dnia umowilem sie na diagnostyke do innego, autoryzowanego serwisu. Stwierdzono, ze sonda druga jest zepsuta. Mam wydruki i opinie diagnostyka. Błędy w miedzyczasie powrocily. Ponadto, auto pierdzi i stwierdzono, ze wydech wymaga wymiany (tlumik nieco zardzewialy, dziwili sie ze tamten zaklad nic nie zaproponowal i do tlumika w takim stanie zdecydowal sie zmienic zlacze).

Wg mnie i kazdego, z kim rozmawialem, ewidentnie mechanik zepsul sonde podczas wymiany zlacza (ktore przypadkiem wymagalo wymiany podczas ich jazdy probnej).

Dłuższa wersja dla formalności:
Zostawiłem moją astre h pierwszy raz w jednym warsztacie żeby wymienić profilaktycznie rozrząd. Auto było w świetnym stanie, od 1.5 roku je posiadam i nigdy nie było żadnego problemu, ani błędów.
Poprosiłem też o sprawdzenie, czy jest coś jeszcze do zrobienia. Stwierdzono telefonicznie, że tarcze przednie, tylne (chociaz wszystkie klocki w dobrym stanie), linka hamulcowa, tuleje przednich wahaczy. Po namyśle i porównaniu orientacyjnych cen do rynkowych, zgodziłem się.
Co może być ważne, w odniesieniu do tulei, zapytałem, czy geometria/zbieznosc będzie potrzebna. Stwierdzono, ze nie.

Nagle przed oddaniem auta mam telefon. Dwie informacje:
- podczas jazdy oberwalo sie bardziej (?? Nie bylo stwierdzonego zadnego oberwania wczesniej) zlacze elastyczne w ukł. Wydechowym i auto dosc glosno pracuje. Konieczne zrobienie z dodatkowym kosztem, bo nie mozna z takim jezdzic. Halasowalo i smolilo podwozie.
Po drugie, stwierdzono, ze jednak trzeba ustawic zbieznosc.
Zapytalem czy zbieznosc nieustawiona mogla miec zwiazek, bo co to za przypadek, ze podczas jazdy probnej sie to stalo. Uslyszalem, ze zwiazku nie ma.


Jak wspomniane wczesniej, przy odbiorze auta palila sie kontrolka i urzadzeniem diagnostycznym wykrylem blad P0141 bodajze. Podniesli auto, wykasowali blad i niby bez problemu.

Co robić w takiej sytuacji? Jakieś propozycie? Nie mam doświadczenia z mechanikami. Ewidentnie sonda uszkodzona przez nich. Tajemnicze oberwanie zlacza elastycznego podczas ich jazdy i wymagane ustawienie zbieznosci czy geometrii, jak to sie zwie.
Wydaje mi sie, ze jedyne sensowne rozwiazanie to zadanie wymiany sondy, ale nie na uniwersalną, tylko dedykowana. Zardzewialy tlumik nie jest ich wina, ale auto pierdzi, a nie pierdzialo.

Bede wdzieczny za pomoc. Mialem wydac max 700zl za rozrzad. Calosc wyszla mnie po ich niby znizce 2300zl, badajie diagnostyczne 120zl, a autaj jeszcze ile problemow... bez sondy auto pali wiecej, spalanie skacze, jest blad. Masakra..

Pozdrawiam,
Piotrek
Ostatnio edytowano 24 mar 2019, o 15:17 przez gogels, łącznie edytowano 1 raz
gogels
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 mar 2019, o 14:24
Silnik: 1.6 Z16XEP


Re: Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złą

Postprzez gogels » 24 mar 2019, o 15:15

W razie czego mam nagrywane wszystkie rozmowy, wiec kazde ustalenia i informacje podane przez zaklad sa dostepne.
gogels
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 mar 2019, o 14:24
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złą

Postprzez gogels » 24 mar 2019, o 16:05

Najbardziej zależy mi na uczciwym rozwiązaniu tego problemu. Zarówno dla mnie jak i warsztatu. Fakty są takie, że w podejrzanym momencie nawaliło złącze elastyczne podczas ich jazdy próbnej. Dalej, przy odbiorze były błedy wskazujące na uszkodzoną sondę, które były wykasowane. Potwierdziłem, że sonda jest zepsuta i że wydech jest do roboty, bo pierdzi. I że nie do wiary, że tak to zostawili. To słowa autoryzowanego serwisu. Autoryzowany serwis stwierdził, że sonda oryginalna 320zł + 80zł robocizna. Tłumiki 190zl + 170zł + chyba 80zł robocizna. Może tłumiki to nie po ich stronie do końca, ale zwrócili auto pierdzące. Ale sonda już zdecydowanie po ich stronie.
gogels
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 mar 2019, o 14:24
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złą

Postprzez piotii » 24 mar 2019, o 17:04

masz rachunek ( fakturę) za naprawę z wypisanym zakresem wykonanej naprawy ?
Avatar użytkownika
piotii
Moderator
 
Posty: 332
Dołączył(a): 8 paź 2018, o 16:08
Lokalizacja: Chociszew
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złą

Postprzez gogels » 24 mar 2019, o 17:07

Mam, wszystko jest wypisane. Części i robocizna.
Jutro tam jadę.
gogels
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 mar 2019, o 14:24
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złą

Postprzez piotii » 24 mar 2019, o 17:12

masz zapisany stan licznika przed i po naprawie ?
może był spisany protokół zdawczo-odbiorczy ?
Avatar użytkownika
piotii
Moderator
 
Posty: 332
Dołączył(a): 8 paź 2018, o 16:08
Lokalizacja: Chociszew
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złą

Postprzez gogels » 24 mar 2019, o 17:14

Obrazek
gogels
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 mar 2019, o 14:24
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Uszkodzona sonda druga przez mechanika przy wymianie złą

Postprzez gogels » 24 mar 2019, o 17:18

piotii napisał(a):masz zapisany stan licznika przed i po naprawie ?
może był spisany protokół zdawczo-odbiorczy ?

Protokołu niestety nie mam. Oni mają swój wewnętrzny, w którym jest zapisane, że do zrobienia rozrząd. Telefonicznie przekazali informacje, ze tarcze przod i tyl do zrobienia, linka, przednie tuleje. Wyrazilem zgode. Przed oddaniem tel, ze podczas ich jazdy probnej zlacze elastyczne sie rozszczelnilo. I ze jednak zbieznosc do zrobienia, czego niby nie bylo potrzeby robic jak pytalem. No i po robocie wynik: uszkodzona sonda. Mam nadzieje, ze zawartosc katalizatora jest na miejscu, przynajmniej wizualnie widac ze katalizator jest. Wszystkie rozmowy telefoniczne mam nagrane.
gogels
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 mar 2019, o 14:24
Silnik: 1.6 Z16XEP


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 19 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.