Astra 3 forum Astra H forum

Opel Astra H forum


Przebieg Opel Astra 3 forum gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Cz�ści do Opla Astra H Profesjonalne odzyskiwanie danych

Wentylator chodzi ale nie zbija temperatury

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

Wentylator chodzi ale nie zbija temperatury

Postprzez Furiat » 22 lip 2020, o 11:08

Witam. Mam Astrę 1.8 125km. Mam pytanie czy mam się czym martwić. Otóż odpalam rano zimne auto. Po przyjechaniu ok 5 km temperatura wzrasta do 113 stopni włącza się 2 bieg wentylatora poczym szybko spada do ok 97. Gdy jadę dalej temperatura oscyluje 97-100 . Przy 99 włącza się wentylator i cały czas chodzi gdy spadnie do 98 wyłącza się i gdy wskoczy na 99 włącza się znowu. Włączam nawiew na 4 bieg temperatura spada szybko do 92 stopni. Gdy wyłączę wchodzi znowu na 97-100. Mam pytanie czy to jest optymalna temperatura tego silnika ?, Bo często ten wentylator się włącza i wyłącza a temperatura wgl nie spada tylko stoi na 99 lub lekko schodzi o 2 stopnie Czy nie powinna być mniejsza?. Wszystkie rury ciepłe ale nie gorące. Mam się czym martwić?. Jak wszystko jest dobrze to mnie opier*olcie :)
Furiat
Nauka jazdy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 7 sty 2019, o 13:27
Silnik: 1.8 Z18XE


Re: Wentylator chodzi ale nie zbija temperatury

Postprzez topiq » 24 lip 2020, o 17:45

Pierwszy bieg 99 st. drugi 105 st. C.
Ta temperatura to w mieście czy na trasie? Jak w mieście to normalka.
Przy takiej temperaturze 105 st. C gruba rura od termostatu do chłodnicy powinna być gorąca nie ciepła. Jeżeli tak nie jest to termostat się nie otwiera do końca.
Jeżeli w trasie masz takie temperatury to jak wyżej.
Może być jeszcze zamulona chłodnica.
Zobacz też jak wygląda ożebrowanie chłodnicy, czy od frontu nie jest zabita syfem, piachem i co tam się da. Przy tym silniku o ile nie masz automatu, jest jeden wentylator wspólny dla klimy i silnika.
Skoro przy 99 st. C wentylator się załącza na 1 biegu i zbija temperatury, to raczej wszystko ok z nim i chłodnica chyba też, chociaż mi nigdy powyżej 106-107 st. C mimo braku 1 biegu nie wzrosła. Drugi bieg dość skutecznie zbija temperatury. Ostatnia opcja najdroższa to słaba wydajność pompy wody, przykładowo jak ktoś przy zmianie rozrządu wymieniał tylko pasek i napinacz a pompę zostawiał starą. Ale to raczej by zaczęła hałasować i przeciekać.
Bez powyższych informacji ciężko coś wnioskować.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Wentylator chodzi ale nie zbija temperatury

Postprzez Furiat » 25 lip 2020, o 07:16

Chłodnica nowa, pompa wody wymieniana dwa lata temu. To temperatury w trasie do 99 stopni. Wyżej nie sięga chyba że włączę klimę to tam do 102 się podniesie. Wentylator se chodzi przy 99 , wyłącza się jak jest 98 na pierwszym biegu. z samochodem nic się nie dzieje, parametry wporzadku. Drugi bieg nie włącza się wgl chyba że rano nagrzewa się na zimnym do 115 i przy otwarciu obiegu zbija na 97-99 i wtedy przy obiegu włącza się drugi bieg ale zaraz wyłącza i na trasie już nie. Czytałem gdzieś że wszystko jest ok ale wolę mieć pewność i dlatego pytam.
Furiat
Nauka jazdy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 7 sty 2019, o 13:27
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Wentylator chodzi ale nie zbija temperatury

Postprzez topiq » 25 lip 2020, o 17:11

Dobry termostat trzyma temperatury w trasie do 92 st. C. Twój prawdopodobnie się już przycina. Spróbuj jeszcze sprawdzić przy jakiej temperaturze gruba rura od termostatu robi się gorąca. Sprawny termostat działa tak, że temperatura wzrasta tak do 94-95 st. później następuje spadek temperatury i znów zaczyna wznoszenie ale do tych 92 st. nie więcej. W mieście na światłach owszem może wzrosnąć do 99-100 st. wtedy załącza się 1 bieg wentylatora i zbija temperatury.
Ja swój termostat wymieniałem dwa lata temu, bo już się nie zamykał. Od razu radzę kupować z obudową np. Behra. Nigdzie nie można dostać uszczelki termostatu, bo to część niewymienna. Jak pęknie ta uszczelka to potem pierniczenia się z uszczelniaczem w płynie (Victor Reinz) i czekanie kilka godzin po montażu aż dobrze złapie. Nawet z uszkodzonym 1 biegiem wentylatora nie mam takich temperatur w trasie.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Wentylator chodzi ale nie zbija temperatury

Postprzez Furiat » 25 lip 2020, o 19:48

Chyba masz rację że Termostat już się przycina. Dziś jak zgasiłem go na 5 minut po przejechaniu 20 km i znów odpaliłem od razu załączył się 2 bieg wentylatora. Pytałem znajomego mechanika i mówił że ciut za wysoka temperatura ale dobrze że nie rośnie . Jestem na urlopie to wymienię ten Termostat i dam znać czy jest poprawa.
Furiat
Nauka jazdy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 7 sty 2019, o 13:27
Silnik: 1.8 Z18XE


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 17 gości

stat4u
Dziękujemy za wsparcie naszego forum firmie KodIT Usługi Informatyczne - Odzyskiwanie danych Poznań.